BFE
Well-known member
What are you all using? I've been looking around and everything I've found seems pretty pricey, putting feed costs up to $300 a ton range with corn at $4.50 per bushel (160/ton) for a 13% blend. Most 32-40% pellets come in at close to 50 cents per pound. Anyone finding anything cheaper?
I can get 1/3 each corn, soy hull and gluten pellets for around $260. I raise my own corn, but don't haul to the mill which is 45 minutes away so that 260 is whole purchase price.
I don't actually have 4.50 in my corn but that's local cash price.
I can get 1/3 each corn, soy hull and gluten pellets for around $260. I raise my own corn, but don't haul to the mill which is 45 minutes away so that 260 is whole purchase price.
I don't actually have 4.50 in my corn but that's local cash price.