• If you are having problems logging in please use the Contact Us in the lower right hand corner of the forum page for assistance.

liquid protein supplement

Help Support CattleToday:

kbak66

Member
Joined
Oct 25, 2020
Messages
8
Reaction score
2
liquid protein supplement - thanks folks for letting me be part is your group. i run 400 head of mother cows, run calves through background stage and then run another 300 to 400 head of yearlings each year in the northeastern utah region. i'm looking for ideas of either liquid or tub supplements. what is the most effective and affordable?
 

dvcochran

Well-known member
Joined
May 30, 2019
Messages
83
Reaction score
5
Location
Middle TN
The most efficient I have found in my area is liquid. Much larger volume at a time means much less work for you. The math for Prolix here works out less than tubs of the same protein %.
 
OP
K

kbak66

Member
Joined
Oct 25, 2020
Messages
8
Reaction score
2
The most efficient I have found in my area is liquid. Much larger volume at a time means much less work for you. The math for Prolix here works out less than tubs of the same protein %.
i'm not distillers grain country... have you used that
 

SBMF 2015

Well-known member
Joined
Feb 15, 2020
Messages
701
Reaction score
100
Location
West Central,IL
Welcome. Sounds like you stay busy!
Once you get past the initial costs liquid is better. I feed QLF from time to time, and Purina 30-13 tubs other places. I wish I was set up to feed the QLF year round.
 

Amo

Well-known member
Joined
Oct 30, 2010
Messages
451
Reaction score
4
Location
Chambers, NE (125 miles W. of Souix City IA or 110
Distillers is used heavily around here. I've fed it to cows. If you don't feed a massive amount, it won't hurt you. I'd feed my cows 4# of modified as fed.....used it like a cake.
You get 10-15#ish
I don't think there's any data saying negative effects. Guys say it effects breed back. Backgrounding you'd be fine. If I remember correctly 35-40% of the diet.

The problem here is reliability. They went from calling it a byproduct to a co-product. Yet if gas gets too cheap they shut plants down because they can't manufacture it for a profit. So if you're depending on it for feed and then they shut down like they did this spring and they shut down other times when gas price gets too cheap you're flat out of luck and you got to go find some form of replacement for protein and energy. which I think is kind of a joke because if they're trying to promote it as a feed product then it needs to be available. If they're going to do that then it needs to be a byproduct instead of a co-product.
 

sim.-ang.king

Well-known member
Joined
Aug 10, 2010
Messages
5,418
Reaction score
47
Location
Southern IL
With that many animals, and different nutrient needs, neither is best. Talk to a nutritionist in your area, and invest in some feeding equipment of some kind.
 
OP
K

kbak66

Member
Joined
Oct 25, 2020
Messages
8
Reaction score
2
thanks for all the comments. i've been using a west way product that is 10% fat, 23% protein, mineral and vitamins. it ends up about .13 cents a day buying in bulk. i love the ideas. NE utah needs more by products to feed!!!
 
OP
K

kbak66

Member
Joined
Oct 25, 2020
Messages
8
Reaction score
2
Liquid is a good product. Your buying water. Price your ingredients on a dry matter basis.
i think that the mineral in my mix is almost as cheap per day as my entire mix? i get the liquid argument but can you substantiate that idea?
 
OP
K

kbak66

Member
Joined
Oct 25, 2020
Messages
8
Reaction score
2
With that many animals, and different nutrient needs, neither is best. Talk to a nutritionist in your area, and invest in some feeding equipment of some kind.
what are you meaning regarding feeding equipment? i have a twin drum vertical mixer but the cost of mixing and feeding daily is costly. i think i'm missing some of your thoughts and would like to understand your perspective
 

callmefence

Well-known member
Joined
Mar 7, 2016
Messages
6,894
Reaction score
99
Location
Fencemans place...central Texas
Liquid is cheaper. In fact it equals good cubes here.
what are you meaning regarding feeding equipment? i have a twin drum vertical mixer but the cost of mixing and feeding daily is costly. i think i'm missing some of your thoughts and would like to understand your perspective
I was wondering the same thing..A five gallon bucket you reckon???
 

Amo

Well-known member
Joined
Oct 30, 2010
Messages
451
Reaction score
4
Location
Chambers, NE (125 miles W. of Souix City IA or 110
I'm not saying a liquid feed is not a good feed. I've used it myself as well. the liquid gives you some advantages in certain ways for doing certain things. It's just something you got to remember you can buy a dry product maybe cheaper and use your own water is what in one neighbor did 🤷🏻‍♂️
 

Brute 23

Well-known member
Joined
Apr 19, 2007
Messages
8,851
Reaction score
133
Location
Gulf Coast of South Texas
I've never seen any kind of control on the liquid feed. They can put you in the red in no time flat. That's my only complaint. With other feed like cubes you can control how much they eat aka how much you spend.
 
OP
K

kbak66

Member
Joined
Oct 25, 2020
Messages
8
Reaction score
2
that is a great point. i have found that as soon as the animals get caught up on nutrition they seem to fall back into line on their consumption
 

callmefence

Well-known member
Joined
Mar 7, 2016
Messages
6,894
Reaction score
99
Location
Fencemans place...central Texas
I'm on my phone but I did a quick Google search and took a screenshot.
Dry matter is not a consideration in tubs or liquid feed. Both are for adding protein in situations where cattle are grazing on ample amounts of sorry forage. Be it dry summer grass or dormant standing grass in winter. If you are feeding grain or hay on a daily basis then yes adding protein in another form is the way to go. But if you have a ample amount of poor grass and not feeding for whatever reason. That's where tubs and liquid feed or the right tool.
 

sim.-ang.king

Well-known member
Joined
Aug 10, 2010
Messages
5,418
Reaction score
47
Location
Southern IL
what are you meaning regarding feeding equipment? i have a twin drum vertical mixer but the cost of mixing and feeding daily is costly. i think i'm missing some of your thoughts and would like to understand your perspective
Your post made no mention of any equipment, or what you're feeding currently. This is the internet, I have no clue who you are.
If you think putting lick tanks or tubs out, is going to save you money, it's not. They are the most expensive feed you can buy, and the least effective.
What you have available in your area, or near by in bulk, is going to be your cheapest option. Thus talking to a nutritionist, or even feed salesman, would give you more insight on what is available, and your least cost options, better than random people on a internet forum.
 

Amo

Well-known member
Joined
Oct 30, 2010
Messages
451
Reaction score
4
Location
Chambers, NE (125 miles W. of Souix City IA or 110
Dry matter is not a consideration in tubs or liquid feed. Both are for adding protein in situations where cattle are grazing on ample amounts of sorry forage. Be it dry summer grass or dormant standing grass in winter. If you are feeding grain or hay on a daily basis then yes adding protein in another form is the way to go. But if you have a ample amount of poor grass and not feeding for whatever reason. That's where tubs and liquid feed or the right tool.

I'm well aware of why we need to feed protein.....be it tubs, cake/cubs, grain, silage, etc. All of these sources of protein have a certain percentage of moisture. Which hay, cubes, tubs are dry enough it's kinda pointless to figure. The point of my comment is you need to take the percentage of moisture out of a liquid feed to accurately know how much that protein is costing you vs. say alfalfa hay, soybean meal, cotton seed hulls, etc. Those ingredients might be higher priced to buy, but by the time you figure what the actual protein is costing you in something like liquid feed, distillers, silage, etc. the higher priced product might be the cheaper cost per pound of protein. With that said, my neighbor got liquid feed by the semi load. I'd buy off him. It definitely had it's place for certain things. I'm just saying know how much your actually paying for the protein.
 

Jeanne - Simme Valley

Well-known member
Joined
Dec 9, 2004
Messages
11,662
Reaction score
197
Location
Central Upstate New York
Welcome to the boards. Nice to have a new person.
I know you said you are from Utah, but could you go to your profile & fill that in? If you look at our info on the left, it shows where we are located. You may post again tomorrow on another subject and so many times YOUR location might influence how we answer your question. I only run 50 head momma cows of PB Simmental, so your operation is "huge" to me. We have several big operations on here. Are your cattle commercial? What is your dominant breed/breeds?
 

Allenw

Well-known member
Joined
Jun 12, 2017
Messages
463
Reaction score
18
Location
NW OK
I'm well aware of why we need to feed protein.....be it tubs, cake/cubs, grain, silage, etc. All of these sources of protein have a certain percentage of moisture. Which hay, cubes, tubs are dry enough it's kinda pointless to figure. The point of my comment is you need to take the percentage of moisture out of a liquid feed to accurately know how much that protein is costing you vs. say alfalfa hay, soybean meal, cotton seed hulls, etc. Those ingredients might be higher priced to buy, but by the time you figure what the actual protein is costing you in something like liquid feed, distillers, silage, etc. the higher priced product might be the cheaper cost per pound of protein. With that said, my neighbor got liquid feed by the semi load. I'd buy off him. It definitely had it's place for certain things. I'm just saying know how much your actually paying for the protein.
If a product is 25% protein there is 25lbs of protein per 100lbs of product. it doesn't matter what the carrier is other then how palatable and digestible it is.
 

Latest posts

Top