only catch to this is... usually the 400# weights bring more per pound... so if the 400 brings 80 and the 520 70, you end up losing..by spending the extra $56.
gene
> Possibly protein is missing in
> your supplementation. The cows are
> probably able to maintian their
> weight through the winter on the
> hay and supplement you are
> providing but the calfs need more
> energy for the growth they are
> experiencing. There are several
> good articles on Cattle Today's
> main page talking about
> alternative feeds. The trick is to
> figure out how much the extra feed
> supplementation will cost compared
> to the weight gain realized and
> thus the value of the calf. We use
> range cubes with 20% protein
> (alfala, molasses, corn, wheat,
> sunflowers) they run $188/ton or
> about 9.4cents /lb. If you feed 5#
> per calf per day and you
> supplement for 4 months(120days)
> you would feed 600# of supplement
> per calf. You would spend $56.40
> per calf in supplement. If you get
> a one pound a day gain the calf
> would weigh 520# vs 400#. If
> calves sell for $70/cwt. The heavy
> calf would be worth $84 more than
> the light calf. $84 minus $56.40
> means a additional profit of
> $27.60 per calf. Of course like
> you pointed out calfs run on
> summer grass would be worth the
> entire $84 more than their winter
> relatives.
[email protected]