Page 2 of 3

Re: Tubs

Posted: Sun Oct 13, 2019 10:13 am
by callmefence
Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.

Re: Tubs

Posted: Sun Oct 13, 2019 1:47 pm
by Caustic Burno
callmefence wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:13 am
Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.
Maybe the most convenient but at 600 dollars more a ton you can’t make that pencil cheaper.

Re: Tubs

Posted: Sun Oct 13, 2019 4:00 pm
by Rmc
If you are using it to enhance forage utilization or intake and digestion on lower quality feed it can be the cheapest option .
Back to the original question.cattle can tolerate the urea but horses can’t. Some tub mixes may also cause issues with sheep. So make sure you get the correct tub formula on for correct species or if you are have multiple species in the pasture

Re: Tubs

Posted: Sun Oct 13, 2019 4:03 pm
by Son of Butch
Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 1:47 pm
callmefence wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:13 am
Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.
Maybe the most convenient but at 600 dollars more a ton you can’t make that pencil cheaper.
You can if cows are few and the tubs allow you more time better spent at your 'real' job in town.

Re: Tubs

Posted: Sun Oct 13, 2019 4:06 pm
by DCA farm
HDRider wrote:
Sat Oct 12, 2019 4:58 pm
ton of 12% pellets is $140

1 200 # 24% tub is $120
Wish I could find them that price around me

Re: Tubs

Posted: Sun Oct 13, 2019 4:26 pm
by Caustic Burno
Son of Butch wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:03 pm
Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 1:47 pm
callmefence wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:13 am
Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.
Maybe the most convenient but at 600 dollars more a ton you can’t make that pencil cheaper.
You can if cows are few and the tubs allow you more time better spent at your 'real' job in town.
Welfare cattle.
You would be way ahead to buy liquid feed delivered at 310 a ton.

Re: Tubs

Posted: Sun Oct 13, 2019 6:18 pm
by TexasBred
callmefence wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:13 am
Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.
Sort of like having that thousand dollar winch on the front of the truck. Sometimes you just can't put a price on convenience.

Urea won't hurt your horse. Consumption is very low and what they do eat they don't utilize it. Seen man liking on lick wheels with no harm done.

Re: Tubs

Posted: Sun Oct 13, 2019 6:20 pm
by TexasBred
Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:26 pm
Son of Butch wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:03 pm
Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 1:47 pm

Maybe the most convenient but at 600 dollars more a ton you can’t make that pencil cheaper.
You can if cows are few and the tubs allow you more time better spent at your 'real' job in town.
Welfare cattle.
You would be way ahead to buy liquid feed delivered at 310 a ton.
CB keep in mind they will eat at least 4 lbs. per head per day of the liquid vs 1 lb; of the tub

Re: Tubs

Posted: Sun Oct 13, 2019 7:32 pm
by Caustic Burno
TexasBred wrote:
Sun Oct 13, 2019 6:20 pm
Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:26 pm
Son of Butch wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:03 pm

You can if cows are few and the tubs allow you more time better spent at your 'real' job in town.
Welfare cattle.
You would be way ahead to buy liquid feed delivered at 310 a ton.
CB keep in mind they will eat at least 4 lbs. per head per day of the liquid vs 1 lb; of the tub
I agree I just look at the price of a pound of protein. I get 35% protein in a ton of supplement for 310 bucks for 700 lbs of protein. This versus 900 bucks for the same 35% in the tub. So I can buy 3 tons versus one and have it delivered to boot.

Re: Tubs

Posted: Sun Oct 13, 2019 8:06 pm
by Caustic Burno
TexasBred wrote:
Sun Oct 13, 2019 6:18 pm
callmefence wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:13 am
Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.
Sort of like having that thousand dollar winch on the front of the truck. Sometimes you just can't put a price on convenience.

Urea won't hurt your horse. Consumption is very low and what they do eat they don't utilize it. Seen man liking on lick wheels with no harm done.
Winch isn’t worth a plug nickel when you’re 75’ past the closest thing to snub off too. That’s what a FWD is good for getting you to that point. I have pulled a many a deer hunter out through the years. City boys that have watched too many Chevy commercials.
I have left some as well in places I wouldn’t put my tractor off in.

Re: Tubs

Posted: Sun Oct 13, 2019 10:24 pm
by elkwc
Son of Butch wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:03 pm
Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 1:47 pm
callmefence wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:13 am
Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.
Maybe the most convenient but at 600 dollars more a ton you can’t make that pencil cheaper.
You can if cows are few and the tubs allow you more time better spent at your 'real' job in town.
Also if a pasture is 30 miles or further away. We were able to eliminate 2 trips a week by using tubs. Looking at liquid feed this winter. But it don't pencil out much better than the tubs.

Re: Tubs

Posted: Sun Oct 13, 2019 10:36 pm
by Rmc
One tub will last 20-25 head roughly 1 month. If i can feed 1 tub for every 20-25 head and get another month before i have to feed any more additional feed, by using the tub and existing forage that would otherwise not be utilized . The cost is far cheaper then any other feed source mentioned in this thread. Its not about price per lb of protein. Its about price per pound of protein and additional supplemental feed not fed that adds to the bottom line.

Re: Tubs

Posted: Mon Oct 14, 2019 5:24 am
by sstterry
An ad for these tubs popped up while I was looking at CT. Any thoughts on these Rio products? There are no dealers anywhere near me, but I was just curious.
https://rionutrition.net

Re: Tubs

Posted: Mon Oct 14, 2019 6:17 am
by Caustic Burno
Rmc wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:36 pm
One tub will last 20-25 head roughly 1 month. If i can feed 1 tub for every 20-25 head and get another month before i have to feed any more additional feed, by using the tub and existing forage that would otherwise not be utilized . The cost is far cheaper then any other feed source mentioned in this thread. Its not about price per lb of protein. Its about price per pound of protein and additional supplemental feed not fed that adds to the bottom line.
You got one thing right it is about the price and additional supplement feed .
That’s why liquid beats the tub hands down.

Re: Tubs

Posted: Mon Oct 14, 2019 6:21 am
by Caustic Burno
elkwc wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:24 pm
Son of Butch wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:03 pm
Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 1:47 pm

Maybe the most convenient but at 600 dollars more a ton you can’t make that pencil cheaper.
You can if cows are few and the tubs allow you more time better spent at your 'real' job in town.
Also if a pasture is 30 miles or further away. We were able to eliminate 2 trips a week by using tubs. Looking at liquid feed this winter. But it don't pencil out much better than the tubs.
Liquid feed tank will go in that pasture. They deliver there as well the convenience blows messing with tubs out of the water.